Aktualności projektowe

Relacja z Forum Edukacyjnego

Rodzicielska Współdzielnia Edukacyjna zaprasza na Płużnickie Forum Edukacyjne!

Rodzice, nauczyciele, pracownicy szkoły, uczniowie zarezerwujcie w swoich kalendarzach dzień 16 listopada 2023 r. Uczestnicy projektu „Rodzicielska Współdzielnia Edukacyjna we współpracy ze Stowarzyszenia CTI e-Misja, Stowarzyszeniem Młodych Gminy Płużnica, Urzędem Gminy w Płużnicy i Zespołem Szkolno- Przedszkolnym w Płużnicy organizują V Płużnickie Forum Edukacyjne o tytule „Szkoła Marzeń, dlaczego warto przełamywać schematy?”. Wydarzenie odbędzie się w budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Płużnicy. Rejestracja uczestników trwać będzie od godziny 16:00 do godziny 16:30, tuż po rejestracji rozpoczniemy wydarzenie.

W programie forum przewidziano wystąpienia prelegentów. Piotr Sienkiewicz opowie o przykładach dobrych praktyk, dostarczając wiedzy z zakresu działania Rad Rodziców. Temat przestrzeni w szkole przedstawi Paweł Pytka.

Ponadto odbędą się ciekawe warsztaty i dyskusje, a po zakończeniu wspólny poczęstunek.

Osoby zainteresowane udziałem w forum proszone są o wypełnienie formularza rejestracyjnego pod linkiem: https://docs.google.com/…/1FAIpQLSdwaVD…/viewform….

  Poza dużą dawką wiedzy i inspiracji, na forum zapewniona zostanie opieka animatorów, więc jeśli chcesz uczestniczyć w forum, a nie masz opieki dla dziecka – nic straconego, przyjdź ze swoja pociechą. Wspólnie porozmawiajmy o edukacji. Do zobaczenia!

Audyt klimatyczny

Rodzice uczestniczący w warsztacie i spotkaniach z obszaru ekologii, postanowili zaangażować uczniów z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego do przeprowadzenia audytu klimatycznego w ich szkole. Takim oto sposobem uczniowie klas I-VIII przy współpracy z nauczycielami, pracownikami szkoły i rodzicami, w październiku 2023 r. przeprowadzili audyt klimatyczny w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Płużnicy. Audyt dotyczył następujących obszarów: transportu, energii, odpadów, zużycia wody oraz wyżywienia w szkole. Uczniowie z dużym zaangażowaniem zbierali informacje, liczyli kosze na śmieci, sprawdzali szczelność okien w swoich klasach, sprawdzali klasę energooszczędności żarówek, czy zużycie wody oraz sprawność spłuczek toaletowych a łazienkach.

W wyniku analizy zebranych danych okazało się, że natychmiastowej poprawy wymaga system segregacji śmieci w szkole. Konieczne okazało się zwiększenie ilości śmietników, które umożliwiałby segregację śmieci. W odpowiedzi na ta potrzebę rodzice kupili  wielofunkcyjny śmietnik do segregacji śmieci.

Warsztaty ekologiczne dla rodziców

Analogicznie do poprzednich działań, pracę nad każdym kolejnym obszarem tematycznym w ramach projektu „Rodzicielska Współdzielnia Edukacyjna” rodzice rozpoczynają od udziału w warsztatach.  To bardzo kluczowy etap działań, bowiem wzmacnia ich w potrzebną wiedzę merytoryczną i dodaje napędu do dalszej działalności.

Tym razem rodzice uczestniczyli w warsztacie dotyczącym sposobów na ekologiczne życie. Jak się okazało jest to możliwe dzięki wprowadzeniu z pozoru bardzo banalnych zmian, które mogą mieć bardzo duży wpływ na kondycję środowiska. Kluczowym okazało się zwiększenie uważności na nasze przyzwyczajenia i rutynowe czynności, głównie w obszarze korzystania z jednorazowych artykułów, segregacji śmieci, korzystania z chemicznych środków czystości, czy syntetycznych kosmetyków. Ku zdziwieniu uczestników warsztatu okazało się, że istnieją bardzo proste sposoby na wykonanie domowego środka do czyszczenia okien, naturalnego kosmetyku na bazie ziół z ogródka, czy sprytnego sposobu na segregację śmieci. Najważniejsze, aby zacząć od małych zmian, które w połączeniu z większą dozą refleksji nad naszą codziennością, przyniosą pozytywne zmiany dla środowiska naturalnego. Edukacja ekologiczna naszych dzieci odbywa się zarówno w domu, jak i w szkole, dlatego powinniśmy być spójni w swoich działaniach.

Nabór do czwartego działania dot. edukacji ekologicznej

Drodzy Rodzice i Nauczyciele!

Zapraszamy Was do wzięcia udziału w czwartym cyklu działań w ramach projektu „Rodzicielska Współdzielnia Edukacyjna”

Tym razem będziemy zgłębiać temat ekologii. Zastanowimy się co wymaga zmiany w naszych domach i szkole w obszarze ochrony środowiska.

Tak jak w poprzednich działaniach, rozpoczniemy od udziału w warsztatach dot. sposobów na ekologiczne życie. Następnie będziemy zapraszać Was na spotkania rodziców, podczas których porozmawiamy o edukacji ekologicznej oraz wspólnie wypracujemy pomysł na inicjatywę rodziców w obszarze ochrony środowiska.

Pierwsze spotkanie rodziców odbędzie się 20.05.2023 r. o godz. 10:00 w Płużnickiej Współdzielni w Wiewiórkach. Zapraszamy serdecznie!.

Warsztaty ekologiczne dla rodziców zaplanowaliśmy na 03.06.2023 r. od godz. 10:00 i również odbędą się w Płużnickiej Współdzielni w Wiewiórkach.

Koniecznie dołącz do Rodzicielskiej Współdzielni Edukacyjnej i weź udział w wartościowych warsztatach, spotykaj się z innymi rodzicami, inspiruj i pozwól się inspirować!      

Formularz rekrutacyjny dostępny jest na stronie internetowej w zakładce „Rekrutacja”.

Projekt „Rodzicielska Współdzielnia Edukacyjna” realizowany jest z dotacji programu Program Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy EOG.

Dojrzewaj z książką

19 i 20 kwietnia odbyło się uroczyste otwarcie biblioteczek „Dojrzewaj z książką”, wydarzenie zostało zorganizowane w ramach inicjatywy rodziców uczestniczących w projekcie „Rodzicielska Współdzielnia Edukacyjna”.

Na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy, rodzice uczestniczący w projekcie „Rodzicielska Współdzielnia Edukacyjna”, spotykali się w ramach trzeciego obszaru projektu dot. edukacji seksualnej. Na wstępie wzięli udział w warsztatach dot. edukacji seksualnej, który poprowadziła Katarzyna Gałązka edukatora seksualna oraz trenerka FamilyLab. Podczas warsztatów dużo rozmawialiśmy o płci, dojrzewaniu oraz edukacji seksualnej. Warsztaty rzuciły zupełnie inne światło na edukację seksualną, która dotychczas kojarzyła się rodzicom z trudnymi rozmowami, tematami tabu i uświadamianiem „w tych sprawach”. To co najbardziej zaskoczyło rodziców, to fakt, że edukacja seksualna, dzieję się w codzienności każdej rodziny. W trakcie warsztatów rodzice mieli okazję zapoznać się z książkami, które w fachowy i dostępny sposób poruszają kwestie dojrzewania, płci, ciałopozytywności i seksualności.

Z perspektywy czasu, można powiedzieć, że już w trakcie warsztatów narodził się pomysł na inicjatywę rodziców w obszarze seksualności. Uczestnicy projektu zamarzyli, aby w szkole podstawowej w gminie Płużnica, uczniowie mieli dostęp do fachowej literatury dot, dojrzewania i edukacji seksualnej. Postanowili, że w ramach inicjatywy rodziców kupią książki, które następnie przekażą do dwóch oddziałów Zespołu Szkolno- Przedszkolnego. Dodatkowo dokupili artykuły higieniczne dla dziewcząt, które trafią do różowych skrzyneczek w toaletach w szkołach. 19 kwietnia odbyło się uroczyste otwarcie biblioteczki w oddziale szkoły podstawowej w Płużnicy, a 20 kwietnia w oddziale szkoły w Nowej Wsi Królewskiej. Aby jak najwięcej rodziców i nauczycieli mogło zapoznać się z książkami, otwarcie odbyło się przed wywiadówkami. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z otwarcia biblioteczki „Dojrzewaj z książką” 😊

Nabór do trzeciego działania dot. edukacji seksualnej

Rodzicu!

Weź udział w trzecim cyklu działań w obszarze zdrowia.
Zapraszamy rodziców z terenu gminy Płużnica do udziału w trzecim cyklu
działań w ramach projektu „Rodzicielska Współdzielnia Edukacyjna”. Tym
razem będziemy pracować w obszarze edukacji seksualnej. Chcielibyśmy
zaproponować Wam merytoryczne wsparcie w obszarze dojrzewania, płci i
przełamywania tabu trudnych tematów. Działania w tym obszarze
rozpoczynamy:
– od spotkania rodziców, które odbędzie się w najbliższą
sobotę 24 września o godz. 10:30 w Płużnickiej Współdzielni
w Wiewiórkach.

-w kolejną sobotę 1.10.2022 r. o godz. 9:00 w Płużnickiej Współdzielni
w Wiewiórkach odbędzie się warsztat dot. edukacji seksualnej z
specjalistką w tej dziedzinie Panią Katarzyną Gałązką. Koniecznie dołącz
do Rodzicielskiej Współdzielnni Edukacyjnej i weź udział w wartościowych
warsztatach i spotkaniach.


Dołącz do nas, poznaj innych rodziców, zainspiruj się! Formularz
rekrutacyjny dostępny jest w zakładce „Rekrutacja”.

Mózg, a emocje dzieci

Drodzy Rodzice,
chcielibyśmy podzielić się z Wami informacjami dot. emocji naszych dzieci. W trakcie warsztatu z Panią Małgorzatą Musiał dowiedzieliśmy się, jak duży wpływ na zachowanie naszych dzieci i ich emocje ma mózg i jego poszczególne struktury. Było to dla nas bardzo odkrywcze i pozwoliło nam wiele konfliktowych sytuacji, które pojawiają się w naszych domach. Dlatego postanowiliśmy podzielić się tą wiedzą z Wami, w nadziei, że będzie dla Was równie odkrywcza i przydatna. Ulotki w najbliższym czasie otrzymacie wraz z Informatorem Płużnickim.

Warsztat o emocjach dzieci z Małgorzatą Musiał

W czerwcu odbył się drugi warsztat z obszaru zdrowia psychicznego i fizycznego w ramach projektu Rodzicielska Współdzielnia Edukacyjna. Tym razem rodzice zagłębili się w temat emocji dzieci, dowiedzieli się na czym polega dynamika rozwoju emocjonalnego dziecka oraz poznali strategie, które pozwolą wspierać dzieci w przeżywaniu emocji. Aby pomóc rodzicom zrozumieć emocje dzieci, Małgorzata Musiał sięgnęła do ich centrum, czyli mózgu. Objaśnienie jego budowy oraz etapów
dojrzewania poszczególnych jego części, pozwoliło zrozumieć rodzicom zachowania ich dzieci, które są dla nich często trudne             i niezrozumiałe. To co najistotniejsze, podczas warsztatu rodzice otrzymali bardzo dużo wsparcia i strategii jak radzić sobie w trudnych sytuacjach.

Inicjatywa rodziców „Barwy komunikacji”

W niedzielę 29 maja odbyła się akcja „Barwy komunikacji”, którą przeprowadzili rodzice uczestniczący w projekcie „Rodzicielska Współdzielnia Edukacyjna”

Pomysł na akcję zrodził się podczas śniadań rodziców, którzy regularnie spotykali się w Płużnickiej Współdzielni. Głównym tematem rozmów była komunikacja, zwłaszcza problemy komunikacyjne z jakimi borykają się rodzice i dzieci. Bardzo dużym wsparciem dla rodziców był udział w warsztatach NVC porozumienia bez przemocy. Aby jeszcze bardziej zgłębić problem komunikacji w domu w szkole, rodzice zaplanowali i przygotowali inicjatywę pt. „Barwy komunikacji”. Głównym założeniem akcji, było dostrzeżenie emocji jakie rodzą się w dzieciach i rodzicach, podczas wypowiadania utartych i najczęściej pojawiających się w domu i szkole komunikatów. Ku zdziwieniu rodziców, spisanie najczęściej wypowiadanych komunikatów, nie było wcale trudne. Podczas jednego spotkania stworzyliśmy dwustronną listę najczęściej wypowiadanych zdań, o zabarwieniu pozytywnym i negatywnym. W odpowiedzi na wypowiadane komunikaty, uczestnicy akcji mogli wyrazić swoje emocje za pomocą kolorowych farb, którymi malowali na 30 metrowym materiale.

 

Oprócz dobrej zabawy, malowanie na płótnie miało także diagnostyczny charakter. Członkowie rodzin, mogli wzajemnie obserwować jak ich mama, tata, dziecko, brat, siostra reagują na wypowiadane komunikaty. 

Spotkanie z dietetykiem.

 

W minioną sobotę, w ramach projektu „Rodzicielska Współdzielnia edukacyjna”, odbyły się warsztaty dot. zdrowego żywienia dzieci.

Pani dietetyk, przekazała rodzicom bardzo cenne informacje. Dowiedzieliśmy się:

  1. jak komponować zdrowie posiłki dla dzieci;
  2. z czego powinna składać sie zdrowa śniadaniówka do szkoły;
  3. jak odżywianie wpływa na rozwój naszych pociech;
  4. jakie produkty nie powinny być obecne w diecie dzieci.

Aby nasi rodzice mogli w pełni skupić się na udziale w warsztacie, zorganizowaliśmy opiekę dla ich dzieci, które w równie ciekawy sposób spędzili sobotnie popołudnie.

Biorą pod uwagę ilość pytań rodziców, z całkowitą pewnością, możemy powiedzieć, że był to bardzo potrzebny warsztat.

Dziękujemy wszystkim rodzicom za obecność i Pani dietetyk za skuteczne rozwiewanie  wszelkich wątpliwości.

 

Warsztat z dietetykiem.

Zapraszamy Rodziców z terenu gminy Płużnica na warsztat z dietetykiem Panią Natalią Mogiłko, który odbędzie się 30.04.2022 r. o godz. 11:00 w Płużnickiej Współdzielni w Wiewiórkach. Na warsztacie dowiecie się jak komponować zdrową śniadaniówkę dla Waszych dzieci do szkoły. Porozmawiamy o wpływie odżywiania na rozwój dzieci, przyjrzymy się temu co jedzą dzieci. Warsztat odbędzie się 30.04.2022 r. o godz. 11:00 w Płużnickiej Współdzielni w Wiewiórkach.

Zapisy na warsztat prowadzi Gosia Ludwiszewska, piszcie na adres m.ludwiszewska@smgp.org.pl, dzwońcie 515 650 539, wysyłajcie formularze zgłoszeniowe do projektu, które dostępne są na stronie internetowej w zakładce „Rekrutacja”

Rodzicu! Weź udział w drugim cyklu działań w obszarze zdrowia.

Zapraszamy rodziców z terenu gminy Płużnica  do udziału w drugim cyklu działań w ramach projektu „Rodzicielska Współdzielnia Edukacyjna”. Tym razem będziemy pracować w obszarze zdrowia psychicznego i fizycznego naszych dzieci. Jeśli chcesz:

  • lepiej zrozumieć dziecięce emocje,
  • nauczyć się wspierać dzieci w przeżywaniu emocji,
  • poznać zasady zdrowego żywienia,
  • dowiedzieć się jak komponować zdrową i dobrze zbilansowaną dietę dla swojego dziecka.

Koniecznie dołącz do Rodzicielskiej Współdzielni Edukacyjnej i weź udział w wartościowych warsztatach prowadzonych przez specjalistów z zakresu psychologii i dietetyki, spotykaj się z innymi rodzicami, inspiruj i pozwól się inspirować!

Dołącz do nas, za pomocą formularza rekrutacyjnego dostępnego na stronie internetowej w zakładce „rekrutacja”.

Projekt „Rodzicielska Współdzielnia Edukacyjna” realizowany jest z dotacji programu Program Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy EOG.

 

Wspieramy rodziców w rozwijaniu kompetencji komunikacyjnych.

W ramach projektu „Rodzicielska Współdzielnia Edukacyjna” grupa rodziców z gminy Płużnica wzięła udział w warsztatach online dot. komunikacji. Szkolenie poprowadziła trenerka porozumienia bez przemocy Pani Agnieszka Podleśna, która na co dzień współpracuje z rodzinami w obszarze budowania dobrych relacji. Dzięki wiedzy i doświadczeniu Pani Agnieszki, uczestnicy szkoleń dowiedzieli się, na czym polega komunikacja bez przemocy (NVC) według Marshalla Rosenberga. Rodzice wsparci wiedzą merytoryczną i praktyczną, będą kontynuowali swój rozwój w zakresie budowania relacji, na śniadaniach/podwieczorkach komunikacyjnych, które będą odbywać się w Płużnickiej Współdzielni w Wiewiórkach. Najbliższe spotkania odbędą się 12 i 26 lutego, na które bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych rodziców i pracowników szkół z gminy Płużnica.

Rekrutacja do projektu!

Trwa rekrutacja do projektu „Rodzicielska Współdzielnia Edukacyjna. Udział w projekcie mogą wziąć rodzice dzieci uczęszczających do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Płużnicy oraz osoby związane ze szkołą. Projekt Rodzicielska Współdzielnia Edukacyjna jest podzielony na cztery obszary: komunikacja, zdrowie, edukacja seksualna i ekologia. Każdy z obszarów będzie realizowany według takiego samego cyklu, a mianowicie: mobilizacja (warsztaty, spotkania), aktywizacja (inicjatywy rodziców), wzmocnienie (sesje coachingowe). Zainteresowani rodzice mogą zgłaszać się do udziału w wybranym przez siebie obszarze, bądź w kilku, zaznaczając w formularzu interesujący go obszar. Formularz rekrutacyjny umieszczony jest na naszej stronie internetowej w zakładce rekrutacja. Już w najbliższą sobotę 8 stycznia odbędą się pierwsze warsztaty online z zakresu komunikacji bez przemocy, zapraszamy !